CTV06RW-15-19JA
Mfr.Part #
CTV06RW-15-19JA
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
4
In Stock :
4
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mixed Contacts :
No
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
19
Filter Feature :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Orientation :
A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Color :
Olive Drab
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
15-19
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
2013
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Male
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
19
Composite
HTS Code :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
CTV06RW-15-19JA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
CTV06RW-15-19JA Overview
CTV06RW-15-19JA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-15-19JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-15-19JA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER