CTV06RW-15-19HB
Mfr.Part #
CTV06RW-15-19HB
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
31
In Stock :
31
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
19
MIL Conformance :
yes
Environment Resistant
Gender :
Male
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
19
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Backshell Type :
Solid
Orientation :
B
Shell Size - Insert :
15-19
Termination :
Crimp
Published :
2001
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
No
HTS Code :
Coupling Nut, Self Locking
DIN Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Filter Feature :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Color :
Olive Drab
Datasheets
CTV06RW-15-19HB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
CTV06RW-15-19HB Overview
CTV06RW-15-19HB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-15-19HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-15-19HB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER