CTV06RW-15-18SC
Mfr.Part #
CTV06RW-15-18SC
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
105
In Stock :
105
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Ratings :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
18
Shell Size - Insert :
15-18
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Bulk
Mixed Contacts :
No
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Published :
2006
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Mount :
Cable, Free Hanging
Filter Feature :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
18
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
IEC Conformance :
Gender :
Male
Termination :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
CTV06RW-15-18SC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
CTV06RW-15-18SC Overview
CTV06RW-15-18SC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-15-18SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-15-18SC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER