CTV06RW-15-18HC
Mfr.Part #
CTV06RW-15-18HC
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Number of Positions :
18
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
yes
Number of Pins :
20
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Reach Compliance Code :
Unknown
Filter Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Total Number of Contacts :
18
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
Orientation :
C
Published :
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
Free Hanging
Backshell Type :
Solid
Ratings :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Datasheets
CTV06RW-15-18HC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
CTV06RW-15-18HC Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 20 pins on the device.Several benefits come from the Coupling Nut, Self Locking feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~175°C operating temperatures.
CTV06RW-15-18HC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-15-18HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-15-18HC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER