CTV06RW-15-18BE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV06RW-15-18BE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 18POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Cadmium
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
Orientation :
E
Housing Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Composite
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
18
Shielding :
Shielded
Published :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
20
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
CTV06RW-15-18BE
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTV06RW-15-18BE Overview
CTV06RW-15-18BE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-15-18BE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-15-18BE Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT