CTV06RW-15-15PD-LC
Mfr.Part #
CTV06RW-15-15PD-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 15POS INLINE
Stock
20
In Stock :
20
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
15
HTS Code :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size - Insert :
15-15
Shell Finish :
Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Plating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Plug Housing
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
D
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
yes
Number of Positions :
15
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Housing Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
2006
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTV06RW-15-15PD-LC Overview
CTV06RW-15-15PD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-15-15PD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-15-15PD-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT