CTV06RW-15-15AB
Mfr.Part #
CTV06RW-15-15AB
Description
CONN PLUG HSNG MALE 15POS INLINE
Stock
31
In Stock :
31
Shell Size - Insert :
15-15
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
2012
Housing Color :
Olive Drab
Orientation :
B
Number of Positions :
15
Bulk
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Finish :
Cadmium
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Type :
Crimp
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
CTV06RW-15-15AB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTV06RW-15-15AB Overview
CTV06RW-15-15AB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV06RW-15-15AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RW-15-15AB Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT