CTV06RF-25-187PD-LC
Mfr.Part #
CTV06RF-25-187PD-LC
Description
CONN PLUG HSG MALE 187POS INLINE
Circular Connector Housings
Number of Pins :
187
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
D
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Coupling Nut
Housing Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Positions :
187
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Size :
23
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 187 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
CTV06RF-25-187PD-LC Overview
CTV06RF-25-187PD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV06RF-25-187PD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RF-25-187PD-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT