CTV06RF-21-121PB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV06RF-21-121PB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 121POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Silver
Orientation :
B
Number of Positions :
121
Number of Pins :
23
Shell Material :
Composite
Insert Material :
Thermoplastic
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Plug Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Contact Size :
23
Feature :
Coupling Nut
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 121 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
CTV06RF-21-121PB-LC Overview
Packaging is in the form of Plug Housing.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.In operation, Coupling Nut can be maintained as long as Coupling Nut is unchanged.There are 23 pins on the device.
CTV06RF-21-121PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV06RF-21-121PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RF-21-121PB-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT