CTV06RF-17-73SE
Mfr.Part #
CTV06RF-17-73SE
Description
CONN PLUG FMALE 73POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
E
Packaging :
Bulk
Termination :
Shell Finish :
Electroless Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Pins :
73
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Military
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
73
Feature :
Coupling Nut
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Datasheets
CTV06RF-17-73SE
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 73 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
CTV06RF-17-73SE Overview
Packaging for this item is Plug, Female Sockets.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.Devices with 73 pins are available.You should use it when it's below 175°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Coupling Nut feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~175°C Operating Temperature.
CTV06RF-17-73SE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV06RF-17-73SE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RF-17-73SE Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER