CTV06RF-17-73PB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV06RF-17-73PB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 73POS INLINE
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
B
Published :
2012
Number of Positions :
73
Housing Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
23
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
17-73
Number of Pins :
23
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Composite
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Coupling Nut
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 73 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
CTV06RF-17-73PB-LC Overview
It comes in Plug Housing packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.When operating, it is possible to ensure that Coupling Nut is maintained.The device is equipped with 23 pins.
CTV06RF-17-73PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV06RF-17-73PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RF-17-73PB-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT