CTV06RF-15-55SC-LC
Mfr.Part #
CTV06RF-15-55SC-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 55POS INLINE
Stock
5
In Stock :
5
Product Category :
Circular Connector Housings
Feature :
Coupling Nut
Published :
2012
Orientation :
C
Connector Type :
Plug Housing
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Pins :
55
Number of Positions :
55
Electroless Nickel
Contact Size :
23
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Material :
Composite
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
15-55
Housing Color :
Silver
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
CTV06RF-15-55SC-LC Overview
CTV06RF-15-55SC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV06RF-15-55SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RF-15-55SC-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT