CTV06RF-13-32PD
Mfr.Part #
CTV06RF-13-32PD
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
D
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Operating Temperature :
175°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Gender :
Male
Applications :
Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Threaded
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Bulk
Material :
Composite
Color :
Silver
Number of Pins :
23
Ratings :
Number of Positions :
32
Feature :
Coupling Nut
Datasheets
CTV06RF-13-32PD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
CTV06RF-13-32PD Overview
CTV06RF-13-32PD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV06RF-13-32PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RF-13-32PD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER