CTV06RF-13-32PA-LC
Mfr.Part #
CTV06RF-13-32PA-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 32POS INLINE
Stock
30
In Stock :
30
Product Category :
Circular Connector Housings
Coupling Nut
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Contact Shape :
Circular
Number of Pins :
23
Connector Type :
Plug Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
23
Shell Size - Insert :
13-32
Packaging :
Bulk
Material :
Composite
Published :
2012
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Note :
Contacts Not Included
Gender :
Male
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
32
Insert Material :
Thermoplastic
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
CTV06RF-13-32PA-LC Overview
Packaging is Plug Housing.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].By operating the device, Coupling Nut is maintained at all times.It has 23 pins.
CTV06RF-13-32PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV06RF-13-32PA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RF-13-32PA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT