CTV06RF-11-19SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV06RF-11-19SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
42
In Stock :
42
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Number of Pins :
19
Termination :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Max Operating Temperature :
175°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Composite
Shielding :
Shielded
Feature :
Coupling Nut
Number of Positions :
19
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
11-19
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
B
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Male
Material :
Composite
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Military
Published :
2012
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
CTV06RF-11-19SB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
CTV06RF-11-19SB Overview
CTV06RF-11-19SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV06RF-11-19SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV06RF-11-19SB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER