CTV01RW21-41PA
Mfr.Part #
CTV01RW21-41PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Published :
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Positions :
41
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Free Hanging
Max Operating Temperature :
175°C
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Feature :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Shielded
Number of Pins :
20
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Composite
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
CTV01RW21-41PA
Receptacle, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
CTV01RW21-41PA Overview
CTV01RW21-41PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV01RW21-41PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV01RW21-41PA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER