CTV01RW15-18SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV01RW15-18SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Composite
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Max Operating Temperature :
175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
A
Number of Positions :
18
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Number of Pins :
18
Datasheets
CTV01RW15-18SA
Receptacle, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
CTV01RW15-18SA Overview
CTV01RW15-18SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV01RW15-18SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV01RW15-18SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER