CTSRU1048F-220N
Mfr.Part #
CTSRU1048F-220N
Description
22.0UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Series :
CTSRU1048F
Q @ Freq :
22 @ 2.52MHz
Ratings :
Package :
Tape and Reel (TR)
Material - Core :
Shielding :
Shielded
Type :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Size / Dimension :
0.394 L x 0.394 W (10.00mm x 10.00mm)
Tolerance :
±30%
DC Resistance (DCR) :
55mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.201 (5.10mm)
Current - Saturation (Isat) :
2A
Frequency - Self Resonant :
12MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Features :
Current Rating (Amps) :
2.6 A
Inductance :
22 µH
Datasheets
CTSRU1048F-220N
Central Technologies CTSRU1048F-220N
CTSRU1048F-220N datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD