CTSPMA4012F-4R7M
Mfr.Part #
CTSPMA4012F-4R7M
Package / Case
Nonstandard
Description
POWR INDUCTOR SMD SHIELDED 4.7UH
Size / Dimension :
0.173 L x 0.173 W (4.40mm x 4.40mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Type :
Current Rating (Amps) :
2.3 A
Current - Saturation (Isat) :
3.2A
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Nonstandard
Inductance :
4.7 µH
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
DC Resistance (DCR) :
128mOhm Max
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency - Self Resonant :
Series :
CTSPMA4012F
Height - Seated (Max) :
0.047 (1.20mm)
Datasheets
CTSPMA4012F-4R7M
Central Technologies CTSPMA4012F-4R7M
CTSPMA4012F-4R7M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD