CTSLF1265TF-7R0N
Mfr.Part #
CTSLF1265TF-7R0N
Description
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Fixed Inductors
DC Resistance :
0.0177 Ω
Surface Mount :
yes
Material - Core :
Inductance-Nom (L) :
7 μH
Frequency - Self Resonant :
Shielded :
yes
Series :
CTSLF1265
Supplier Device Package :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Ratings :
Number of Terminals :
2
Shielding :
Shielded
Features :
Inductance :
7 μH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
0.001 MHz
Size / Dimension :
0.492 L x 0.492 W (12.50mm x 12.50mm)
HTS Code :
Type :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Package / Case :
Nonstandard
Number of Functions :
1
DC Resistance (DCR) :
17.7mOhm
Current Rating (Amps) :
5 A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Q @ Freq :
Current - Saturation (Isat) :
5.7A
Rated Current-Max :
5 A
Tolerance :
30%
Pbfree Code :
Height - Seated (Max) :
0.270 (6.85mm)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
CTSLF1265TF-7R0N
Central Technologies CTSLF1265TF-7R0N
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD