CTSFW1335F-1R2M
Mfr.Part #
CTSFW1335F-1R2M
Package / Case
Nonstandard
Description
SMD FLAT WIRE POWER INDUCTOR
Stock
5
In Stock :
5
Current - Saturation (Isat) :
28A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
DC Resistance (DCR) :
3.1mOhm Max
Type :
Wirewound
Current Rating (Amps) :
17 A
Ratings :
Size / Dimension :
0.531" L x 0.504" W (13.50mm x 12.80mm)
Package / Case :
Nonstandard
Height - Seated (Max) :
0.154" (3.90mm)
Inductance :
1.2 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Series :
CTSFW1335F
Q @ Freq :
Tolerance :
±20%
Datasheets
CTSFW1335F-1R2M
Central Technologies CTSFW1335F-1R2M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD