CTSDB0905F-181M
Mfr.Part #
CTSDB0905F-181M
Package / Case
Nonstandard
Description
180UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Surface Mount :
yes
Package / Case :
Nonstandard
Supplier Device Package :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance :
180 µH
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Shielded :
yes
Tolerance :
20%
Number of Terminals :
2
Series :
CTSDB0905F
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Test Frequency :
0.001 MHz
Shielded
DC Resistance :
0.55 Ω
Q @ Freq :
Size / Dimension :
0.492 L x 0.398 W (12.50mm x 10.10mm)
ECCN Code :
EAR99
Rated Current-Max :
0.6 A
Operating Temperature :
-25°C ~ 75°C
Material - Core :
Frequency - Self Resonant :
Inductance-Nom (L) :
180 µH
HTS Code :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Functions :
1
DC Resistance (DCR) :
550mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.236 (6.00mm)
Current - Saturation (Isat) :
600mA
Pbfree Code :
Type :
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
CTSDB0905F-181M
Central Technologies CTSDB0905F-181M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD