CTSDB0905F-100M
Mfr.Part #
CTSDB0905F-100M
Package / Case
Nonstandard
Description
10UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Stock
60
In Stock :
60
Fixed Inductors
Test Frequency :
0.001 MHz
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Series :
CTSDB0905F
Pbfree Code :
yes
Supplier Device Package :
Package / Case :
Nonstandard
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Current - Saturation (Isat) :
2.4A
Q @ Freq :
Inductance :
10 µH
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Tolerance :
±20%
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Rated Current-Max :
2.4 A
Frequency - Self Resonant :
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.492" L x 0.398" W (12.50mm x 10.10mm)
Number of Terminals :
2
DC Resistance :
0.04 Ω
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Operating Temperature :
-25°C ~ 75°C
Shielding :
Shielded
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Ratings :
Reach Compliance Code :
Compliant
DC Resistance (DCR) :
40mOhm Max
ECCN Code :
EAR99
Inductance-Nom (L) :
10 µH
Shielded :
Material - Core :
HTS Code :
Type :
Datasheets
CTSDB0905F-100M
Central Technologies CTSDB0905F-100M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD