CTSDB0705F-120M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTSDB0705F-120M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
12UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Q @ Freq :
Pbfree Code :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
DC Resistance :
0.06 Ω
Type :
Shielding :
Shielded
Height - Seated (Max) :
0.236 (6.00mm)
Shielded :
yes
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
1.5 A
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminals :
2
Size / Dimension :
0.413 L x 0.315 W (10.50mm x 8.00mm)
Rated Current-Max :
1.5 A
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance-Nom (L) :
12 µH
Features :
Series :
CTSDB0705F
DC Resistance (DCR) :
60mOhm Max
Material - Core :
Package / Case :
Nonstandard
Supplier Device Package :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Surface Mount :
Product Status :
Active
Tolerance :
20%
Inductance :
12 µH
Frequency - Self Resonant :
Operating Temperature :
-40°C ~ 75°C
Test Frequency :
0.001 MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Functions :
1
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Datasheets
CTSDB0705F-120M
Central Technologies CTSDB0705F-120M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD