CTSCH875DF-391K
Mfr.Part #
CTSCH875DF-391K
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
390UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Shielded :
yes
Frequency - Self Resonant :
Type :
Test Frequency :
0.001 MHz
Features :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Q @ Freq :
Number of Functions :
1
Product Status :
Active
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Number of Terminals :
2
Rated Current-Max :
0.37 A
Inductance :
390 µH
HTS Code :
Terminal Placement :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.307 Dia (7.80mm)
Series :
CTSCH875DF
Inductor Application :
DC-DC Converter
Tolerance :
10%
Current - Saturation (Isat) :
370mA
Inductance-Nom (L) :
390 µH
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Material - Core :
Ratings :
Surface Mount :
No
Supplier Device Package :
Radial
Reach Compliance Code :
Compliant
Package :
Bulk
JESD-609 Code :
e2
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
DC Resistance :
1.28 Ω
DC Resistance (DCR) :
1.28Ohm Max
Height - Seated (Max) :
0.307 (7.80mm)
Datasheets
CTSCH875DF-391K
Central Technologies CTSCH875DF-391K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD