CTS7F-1R0M
Mfr.Part #
CTS7F-1R0M
AXIAL LEADED SHIELDED INDUCTOR
Stock
10
In Stock :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Type :
Current Rating (Amps) :
707 mA
Size / Dimension :
0.300" Dia x 0.725" L (7.62mm x 18.41mm)
Tolerance :
±20%
Ratings :
Inductance :
1 µH
DC Resistance (DCR) :
11mOhm
Datasheets
CTS7F-1R0M
Central Technologies CTS7F-1R0M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD