CTS4HTF-683J
Mfr.Part #
CTS4HTF-683J
Description
68000UH XIALSHIELDED INDUCTR
Frequency - Self Resonant :
340kHz
Size / Dimension :
0.160 Dia x 0.449 L (4.06mm x 11.40mm)
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Inductance :
68 mH
Q @ Freq :
50 @ 79kHz
Tolerance :
±5%
DC Resistance (DCR) :
410Ohm Max
Current Rating (Amps) :
24 mA
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Current - Saturation (Isat) :
4mA
Material - Core :
Datasheets
CTS4HTF-683J
Central Technologies CTS4HTF-683J
CTS4HTF-683J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD