CTS4HTF-560K
Mfr.Part #
CTS4HTF-560K
Description
56UH XIALSHIELDED INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
25MHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Q @ Freq :
55 @ 2.5MHz
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Supplier Device Package :
Inductance :
56 µH
Current Rating (Amps) :
380 mA
Features :
Size / Dimension :
0.160 Dia x 0.449 L (4.06mm x 11.40mm)
Tolerance :
±10%
DC Resistance (DCR) :
1.6Ohm Max
Current - Saturation (Isat) :
160mA
Datasheets
CTS4HTF-560K
Central Technologies CTS4HTF-560K
CTS4HTF-560K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD