CTS4HTF-560J
Mfr.Part #
CTS4HTF-560J
Description
56UH XIALSHIELDED INDUCTOR
Current - Saturation (Isat) :
160mA
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Tolerance :
±5%
Q @ Freq :
55 @ 2.5MHz
DC Resistance (DCR) :
1.6Ohm Max
Series :
CTS4HTF
Size / Dimension :
0.160 Dia x 0.449 L (4.06mm x 11.40mm)
Package / Case :
Current Rating (Amps) :
380 mA
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Height - Seated (Max) :
Frequency - Self Resonant :
25MHz
Inductance :
56 µH
Datasheets
CTS4HTF-560J
Central Technologies CTS4HTF-560J
CTS4HTF-560J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD