CTS4HTF-3R3J
Mfr.Part #
CTS4HTF-3R3J
Description
3.3UH XIALSHIELDED INDUCTOR
Series :
U.FL
DC Resistance (DCR) :
260mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Tolerance :
±5%
Package :
Bulk
2nd Connector Mounting Feature :
Color :
Length :
4.724 (120.00mm)
Ingress Protection :
Style :
U.FL (UMCC) to Cable
Features :
Product Status :
Obsolete
Current Rating (Amps) :
950 mA
2nd Connector Mounting Type :
1st Connector Mounting Feature :
Ratings :
1st Connector Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Height - Seated (Max) :
Cable Type :
1.13mm OD Coaxial Cable
2nd Contact Gender :
Size / Dimension :
0.160 Dia x 0.449 L (4.06mm x 11.40mm)
1st Contact Gender :
FEMALE
Frequency - Self Resonant :
88MHz
2nd Connector :
Cable (Round)
Q @ Freq :
41 @ 7.9MHz
Inductance :
3.3 µH
Current - Saturation (Isat) :
950mA
1st Connector :
U.FL (UMCC) Plug, Right Angle
Material - Core :
Datasheets
CTS4HTF-3R3J
Central Technologies CTS4HTF-3R3J
CTS4HTF-3R3J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD