CTS4HTF-393K
Mfr.Part #
CTS4HTF-393K
Description
39000UH XIALSHIELDED INDUCTR
Fixed Inductors
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
DC Resistance (DCR) :
242Ohm Max
Test Frequency :
0.001 MHz
Rated Current-Max :
0.031 A
HTS Code :
Material - Core :
Shielded :
yes
Type :
Molded
Number of Functions :
1
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Placement :
Axial
Package / Case :
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.160 Dia x 0.449 L (4.06mm x 11.40mm)
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Inductance :
39 mH
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
420kHz
Current - Saturation (Isat) :
6mA
Product Status :
Active
Number of Terminals :
2
Terminal Shape :
Wire
Current Rating (Amps) :
31 mA
DC Resistance :
242 Ω
Series :
CTS4HTF
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Height - Seated (Max) :
Inductance-Nom (L) :
39000 µH
Ratings :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Pbfree Code :
yes
Special Feature :
Q MEASURED AT 0.079 MHZ
Q @ Freq :
50 @ 79kHz
Tolerance :
10%
Datasheets
CTS4HTF-393K
Central Technologies CTS4HTF-393K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD