CTS4HTF-2R7J
Mfr.Part #
CTS4HTF-2R7J
Description
2.7UH XIALSHIELDED INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
180mOhm Max
Current - Saturation (Isat) :
1.13A
Q @ Freq :
41 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant :
96MHz
Current Rating (Amps) :
1.13 A
Tolerance :
±5%
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Series :
CTS4HTF
Type :
Molded
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.160 Dia x 0.449 L (4.06mm x 11.40mm)
Inductance :
2.7 µH
Datasheets
CTS4HTF-2R7J
Central Technologies CTS4HTF-2R7J
CTS4HTF-2R7J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD