CTS4HTF-180J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTS4HTF-180J
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
18UH XIALSHIELDED INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
235mA
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
596 mA
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Ratings :
Shielding :
Shielded
Frequency - Self Resonant :
43MHz
DC Resistance (DCR) :
670mOhm Max
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Type :
Molded
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Series :
CTS4HTF
Inductance :
18 µH
Supplier Device Package :
Axial
Height - Seated (Max) :
Material - Core :
Package / Case :
Tolerance :
±5%
Inductance Frequency - Test :
2.5 MHz
Size / Dimension :
0.160 Dia x 0.449 L (4.06mm x 11.40mm)
Datasheets
CTS4HTF-180J
Central Technologies CTS4HTF-180J
CTS4HTF-180J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD