CTS4F-390J
Mfr.Part #
CTS4F-390J
Description
39UH XIALSHIELDED INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
429 mA
Inductance :
39 µH
Features :
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
DC Resistance (DCR) :
1.3Ohm Max
Frequency - Self Resonant :
29MHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Tolerance :
±5%
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Current - Saturation (Isat) :
180mA
Size / Dimension :
0.160 Dia x 0.449 L (4.06mm x 11.40mm)
Datasheets
CTS4F-390J
Central Technologies CTS4F-390J
CTS4F-390J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD