CTS4F-153J
Mfr.Part #
CTS4F-153J
Description
15000UH XIALSHIELDED INDUCTR
Inductance :
15 mH
Size / Dimension :
0.160 Dia x 0.449 L (4.06mm x 11.40mm)
Frequency - Self Resonant :
780kHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Series :
CTS4F
Core Material :
AMORPHOUS MAGNETIC
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Placement :
Type :
Molded
Packing Method :
TR
Test Frequency :
0.001 MHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
5%
Current - Saturation (Isat) :
12mA
Current Rating (Amps) :
49 mA
Shielded :
yes
Material - Core :
Ratings :
Package Length :
11.4 mm
Pbfree Code :
yes
Lead Length :
29.2 mm
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminals :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductance-Nom (L) :
15000 µH
Surface Mount :
No
Lead Diameter :
0.51 mm
DC Resistance :
97 Ω
Q @ Freq :
50 @ 79kHz
Special Feature :
Q MEASURED AT 0.079 MHZ
Shielding :
Shielded
Reach Compliance Code :
Compliant
Package / Case :
Construction :
Height - Seated (Max) :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
97Ohm Max
Terminal Shape :
Wire
Rated Current-Max :
0.049 A
HTS Code :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Datasheets
CTS4F-153J
Central Technologies CTS4F-153J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD