CTS3F-R10K
Mfr.Part #
CTS3F-R10K
Description
0.1UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Number of Terminals :
2
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
DC Resistance :
0.02 Ω
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductance-Nom (L) :
0.1 µH
Inductance :
100 nH
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Test Frequency :
25 MHz
Frequency - Self Resonant :
250MHz
Through Hole
Reach Compliance Code :
Compliant
Shielded :
yes
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Series :
CTS3F
Q @ Freq :
50 @ 25MHz
Surface Mount :
No
DC Resistance (DCR) :
20mOhm Max
Pbfree Code :
yes
Rated Current-Max :
1.79 A
Size / Dimension :
0.160 Dia x 0.409 L (4.06mm x 10.40mm)
Terminal Placement :
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Type :
Molded
Current Rating (Amps) :
1.79 A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
CTS3F-R10K
Central Technologies CTS3F-R10K
CTS3F-R10K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD