CTS1F-R22J
Mfr.Part #
CTS1F-R22J
Description
0.22UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
Fixed Inductors
Terminal Placement :
Axial
Features :
Terminal Shape :
Wire
Current Rating (Amps) :
1.04 A
Height - Seated (Max) :
Test Frequency :
25 MHz
Ratings :
HTS Code :
Q @ Freq :
35 @ 25MHz
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.110 Dia x 0.260 L (2.80mm x 6.60mm)
Supplier Device Package :
Package :
Tape and Reel (TR)
Frequency - Self Resonant :
400MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
DC Resistance (DCR) :
165mOhm Max
Type :
Molded
JESD-609 Code :
e3
Inductance :
220 nH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Mounting Type :
Through Hole
Rated Current-Max :
1.04 A
Surface Mount :
No
Number of Terminals :
2
Number of Functions :
1
Package / Case :
Tolerance :
5%
Material - Core :
DC Resistance :
0.165 Ω
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Shielded :
yes
Current - Saturation (Isat) :
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Series :
CTS1F
Inductance-Nom (L) :
0.22 µH
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Datasheets
CTS1F-R22J
Central Technologies CTS1F-R22J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD