CTS1F-821K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTS1F-821K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
820UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Q @ Freq :
60 @ 790kHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
820 µH
Supplier Device Package :
Axial
Current - Saturation (Isat) :
Type :
Molded
Height - Seated (Max) :
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Series :
CTS1F
Material - Core :
Current Rating (Amps) :
72 mA
DC Resistance (DCR) :
34Ohm Max
Frequency - Self Resonant :
4.2MHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Shielding :
Shielded
Inductance Frequency - Test :
790 kHz
Ratings :
Features :
Size / Dimension :
0.110 Dia x 0.260 L (2.80mm x 6.60mm)
Tolerance :
±10%
Datasheets
CTS1F-821K
Central Technologies CTS1F-821K
CTS1F-821K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD