CTPCI7045F-331M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTPCI7045F-331M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Supplier Device Package :
RoHS :
Non-Compliant
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Features :
Inductance :
330 µH
Shielding :
Shielded
Current - Saturation (Isat) :
450mA
Height - Seated (Max) :
0.189 (4.80mm)
Cable Length :
100 mm
Current Rating :
4 A
Current Rating (Amps) :
580 mA
Type :
Voltage Rating :
250 V
Size / Dimension :
0.291 L x 0.276 W (7.40mm x 7.00mm)
Material :
PUR, PVC
Package / Case :
Nonstandard
Package :
Tape and Reel (TR)
Wire/Cable Diameter :
5 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Tolerance :
±20%
DC Resistance (DCR) :
960mOhm Max
Mounting Type :
Surface Mount
Q @ Freq :
Series :
CTPCI7045F
Ratings :
Material - Core :
Frequency - Self Resonant :
Product Status :
Active
Number of Poles :
4
Approvals :
cULus
Datasheets
CTPCI7045F-331M
Central Technologies CTPCI7045F-331M
CTPCI7045F-331M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD