CTMSS1278F-180M
Mfr.Part #
CTMSS1278F-180M
Description
18UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Stock
5
In Stock :
5
Fixed Inductors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Placement :
DUAL ENDED
DC Resistance (DCR) :
43mOhm Max
Inductance-Nom (L) :
18 µH
Current Rating (Amps) :
4.5 A
Package :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Shielded :
yes
Test Frequency :
0.1 MHz
Inductance :
18 µH
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Surface Mount :
yes
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Current - Saturation (Isat) :
6.3A
Size / Dimension :
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Frequency - Self Resonant :
12MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Type :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Number of Terminals :
2
Tolerance :
±20%
DC Resistance :
0.043 Ω
Material - Core :
Number of Functions :
1
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Package / Case :
Nonstandard
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
CTMSS1278F-180M
Central Technologies CTMSS1278F-180M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD