CTML1206HCF-1R8M
Mfr.Part #
CTML1206HCF-1R8M
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
1.8UH FER CORE MULTIL INDUCTOR
Inductance :
1.8 µH
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance :
±20%
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Type :
Multilayer
Package :
Tape and Reel (TR)
DC Resistance (DCR) :
200mOhm
Material - Core :
Ferrite
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.051 (1.30mm)
Features :
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps) :
1.2 A
Ratings :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
CTML1206HCF
Datasheets
CTML1206HCF-1R8M
Central Technologies CTML1206HCF-1R8M
CTML1206HCF-1R8M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD