CTML0805F-R068M
Mfr.Part #
CTML0805F-R068M
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
68NH FER MULTIL SHLD INDUCTOR
Stock
5
In Stock :
5
Fixed Inductors
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Tolerance :
±20%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
15
Surface Mount :
yes
Supplier Device Package :
0805
Frequency - Self Resonant :
280MHz
Features :
Test Frequency :
50 MHz
Series :
CTML0805F
Reach Compliance Code :
Compliant
Current - Saturation (Isat) :
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Height - Seated (Max) :
0.043" (1.10mm)
HTS Code :
Material - Core :
Ferrite
Construction :
Multilayer Chip
Product Status :
Active
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Terminals :
2
Inductance :
68 nH
DC Resistance (DCR) :
200mOhm Max
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductance Frequency - Test :
50 MHz
DC Resistance :
0.2 Ω
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packing Method :
TR
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Core Material :
Ferrite
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Case/Size Code :
0805
Inductance-Nom (L) :
0.068 µH
Q @ Freq :
15 @ 50MHz
Current Rating (Amps) :
300 mA
Type :
Multilayer
Package Height :
0.9 mm
Ratings :
Rated Current-Max :
0.3 A
Number of Functions :
1
Package Width :
1.25 mm
Shielded :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Package Length :
2 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Datasheets
CTML0805F-R068M
Central Technologies CTML0805F-R068M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD