CTML0805F-1R8K
Mfr.Part #
CTML0805F-1R8K
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
1.8UH FER MULTIL SHLD INDUCTOR
Stock
10
In Stock :
10
Mounting Type :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
0.043" (1.10mm)
Inductance :
1.8 µH
DC Resistance (DCR) :
600mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
10 MHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Features :
Material - Core :
Ferrite
Current Rating (Amps) :
50 mA
Tolerance :
±10%
Supplier Device Package :
0805
Shielding :
Shielded
Q @ Freq :
45 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant :
55MHz
Current - Saturation (Isat) :
Type :
Multilayer
Ratings :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series :
CTML0805F
Datasheets
CTML0805F-1R8K
Central Technologies CTML0805F-1R8K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD