CTMC2220F-822K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTMC2220F-822K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
8200UH FER CORE WIRE-WND INDUCTR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
HTS Code :
Features :
Number of Functions :
1
Type :
Molded
Supplier Device Package :
Tolerance :
10%
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Mounting Type :
Surface Mount
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Terminals :
2
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
0.169 (4.30mm)
Frequency - Self Resonant :
600kHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Size / Dimension :
0.232 L x 0.205 W (5.90mm x 5.20mm)
Material - Core :
Ferrite
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance :
8.2 mH
Product Status :
Active
Package / Case :
Nonstandard
Inductance-Nom (L) :
8200 µH
Shielded :
No
Shielding :
Unshielded
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Current - Saturation (Isat) :
28A
DC Resistance (DCR) :
125Ohm Max
Q @ Freq :
20 @ 252kHz
Inductance Frequency - Test :
252 kHz
Case/Size Code :
Core Material :
Ferrite
Pbfree Code :
yes
Series :
CTMC2220F
Ratings :
Test Frequency :
0.252 MHz
Rated Current-Max :
0.028 A
DC Resistance :
125 Ω
Datasheets
CTMC2220F-822K
Central Technologies CTMC2220F-822K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD