CTMC2220F-182K
Mfr.Part #
CTMC2220F-182K
Package / Case
Nonstandard
Description
1800UH FERRITE CORE WW INDUCTOR
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Tolerance :
±10%
Frequency - Self Resonant :
1.3MHz
Type :
Molded
Size / Dimension :
0.232 L x 0.205 W (5.90mm x 5.20mm)
Current - Saturation (Isat) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Inductance Frequency - Test :
252 kHz
Current Rating (Amps) :
60 mA
Height - Seated (Max) :
0.169 (4.30mm)
Q @ Freq :
20 @ 252kHz
Ratings :
Inductance :
1.8 mH
Series :
CTMC2220F
Package / Case :
Nonstandard
DC Resistance (DCR) :
30Ohm Max
Supplier Device Package :
Shielding :
Unshielded
Datasheets
CTMC2220F-182K
Central Technologies CTMC2220F-182K
CTMC2220F-182K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD