CTMC2220F-103J
Mfr.Part #
CTMC2220F-103J
Package / Case
Nonstandard
Description
10000UH FERRITE WW CHIP INDUCTOR
Fixed Inductors
Core Material :
Active
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Number of Terminals :
2
Number of Functions :
1
Package / Case :
Nonstandard
Quality Factor-Min (at L-nom) :
15
Type :
Molded
Shielding :
Unshielded
Features :
DC Resistance :
150 Ω
Q @ Freq :
15 @ 796kHz
Current Rating (Amps) :
25 mA
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Shielded :
No
DC Resistance (DCR) :
150Ohm Max
Surface Mount :
yes
Series :
Frequency - Self Resonant :
500kHz
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Inductance-Nom (L) :
10000 µH
Rated Current-Max :
0.025 A
Pbfree Code :
yes
Base Product Number :
KJB0T
Test Frequency :
0.0796 MHz
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.232 L x 0.205 W (5.90mm x 5.20mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Package :
Bulk
Height - Seated (Max) :
0.169 (4.30mm)
Inductance Frequency - Test :
79.6 kHz
Ratings :
Case/Size Code :
Inductance :
10 mH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Datasheets
CTMC2220F-103J
Central Technologies CTMC2220F-103J
CTMC2220F-103J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD