CTMC1812SF-680K
Mfr.Part #
CTMC1812SF-680K
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Series :
CTMC1812SF
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Inductance :
68 µH
Frequency - Self Resonant :
9.5MHz
DC Resistance (DCR) :
6Ohm Max
Q @ Freq :
50 @ 2.52MHz
Current Rating (Amps) :
130 mA
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Height - Seated (Max) :
0.134 (3.40mm)
Ratings :
Tolerance :
±10%
Datasheets
CTMC1812SF-680K
Central Technologies CTMC1812SF-680K
CTMC1812SF-680K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD