CTMC1812SF-121M
Mfr.Part #
CTMC1812SF-121M
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Current Rating (Amps) :
110 mA
Tolerance :
±20%
Inductance :
120 µH
Series :
CTMC1812SF
Frequency - Self Resonant :
7MHz
Features :
Inductance Frequency - Test :
796 kHz
DC Resistance (DCR) :
8Ohm Max
Current - Saturation (Isat) :
Height - Seated (Max) :
0.134 (3.40mm)
Ratings :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Q @ Freq :
40 @ 796kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Datasheets
CTMC1812SF-121M
Central Technologies CTMC1812SF-121M
CTMC1812SF-121M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD