CTMC1210SF-8R2J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTMC1210SF-8R2J
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
SMD FERRITE CORE WW INDUCTOR
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating (Amps) :
170 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
CTMC1210SF
Tolerance :
±5%
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Material - Core :
Ferrite
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
0.094" (2.40mm)
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Ratings :
Product Status :
Active
Q @ Freq :
30 @ 7.96MHz
Type :
Drum Core, Wirewound
Features :
Current - Saturation (Isat) :
Shielding :
Unshielded
Supplier Device Package :
1210
DC Resistance (DCR) :
2Ohm Max
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Frequency - Self Resonant :
30MHz
Inductance :
8.2 µH
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Datasheets
CTMC1210SF-8R2J
Central Technologies CTMC1210SF-8R2J
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD