CTMC1210SF-2R7J
Mfr.Part #
CTMC1210SF-2R7J
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
SMD FERRITE CORE WW INDUCTOR
Stock
20
In Stock :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Tolerance :
±5%
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Frequency - Self Resonant :
65MHz
Current Rating (Amps) :
290 mA
Inductance :
2.7 µH
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Series :
CTMC1210SF
Ratings :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) :
0.094" (2.40mm)
Q @ Freq :
30 @ 7.96MHz
Supplier Device Package :
1210
DC Resistance (DCR) :
1.1Ohm Max
Datasheets
CTMC1210SF-2R7J
Central Technologies CTMC1210SF-2R7J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD